Hava soğutmalı VRV’nin üstün enerji verimi ve montaj esnekliğine karşın, su soğutmalı modelin daha ekonomik ve sürdürülebilir bir çözüm olduğu bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar, maksimum soğutucu akışkan borusu mesafelerinin bazen hava soğutmalı sistemin kullanımını geçersiz kılabildiği çok katlı yüksek kompleksler için geçerlidir. Ayrıca su soğutmalı VRV kullanımı için ideal olan
diğer çözümler arasında, dış üniteler için çatı alanının veya dış alanın yetersiz olduğu binalar ve özellikle düşük ses seviyeleri gerektiren projeler bulunmaktadır.

Su soğutmalı VRV ısı geri kazanımlı, heat pump ve son olarak toprak kaynaklı seçenekleri olmak üzere 8 ila 30 HP arasında 9 modelde mevcuttur. Hızla büyüyen jeotermal sektörü aslında yer alt kaynaklarını kullanan heat pump sistemleri için ideal çözümdür ve son derece düşük karbon montajlarında kullanım için geleceğe dönük büyük potansiyel sunmaktadır.

YÜKSEK ENERJİ VERİMLİLİĞİ, 2 AŞAMALI ISI GERİ KAZANIMINDAN KAYNAKLANIR

VRV-W’de 2 aşamalı bir ısı geri kazanım özelliği kullanılmaktadır. İlk aşama, soğutucu akışkan sisteminde gerçekleştirilir ve yalnızca ısı geri kazanım ünitelerine uygulanır. Soğutma modunda iç ünitelerden atılan ısının tamamı ısıtma ihtiyacı olan alanlardaki ünitelere transfer edilerek, enerji verimliliğini en üst düzeye çıkartır ve elektrik maliyetlerini düşürür.

Heat pump ünitelerinde ısı geri kazanımı da mevcuttur.

Isı geri kazanımının ikinci aşaması, su soğutmalı dış üniteler arasındaki su devresinde gerçekleştirilmektedir. İki aşamalı ısı geri kazanımı, enerji verimliliğini oldukça yükseltir ve o andaki güneş ışığı miktarına ve odalardaki insan sayısına bağlı olarak bazı alanların kışın bile soğutulması gerektiği modern ofis binalarının ihtiyaçlarının karşılanması için ideal bir çözümdür.

1. aşama: Isı Geri Kazanımı İçin Soğutucu Akışkan Sisteminde Eş Zamanlı Isıtma ve Soğutma

Temel olarak soğutmaya ihtiyaç duyuluyorsa sistem, soğutma işleminden çıkan ısıyı ısıtma amacıyla geri kazanır. Temel olarak ısıtmaya ihtiyaç duyuluyorsa sistem, soğutma amacıyla soğutulmuş ısıtma sonrası soğutucu akışkanı kullanır. Eş zamanlı çalışma ne kadar fazla gerçekleştirilirse verim o kadar artar.

ic-uniteler-arasında-isi-geri-kazanimi

2. aşama: Isı Geri Kazanımı İçin Su Soğutmalı Dış Üniteler Arasında Isı Geri Kazanımı

Aynı su devresine bağlanan sistemler arasında da ısı geri kazanımı kullanılabilir. Bu sistemler su üzerinden ısı alış verişi yaparak enerji verimini arttırır.

dis-uniteler-arasinda-isi-geri-kazanimi

Toprak Kaynaklı Seri

Avantajlar

En aşırı dış ortam sıcaklıklarında dahi üstün verimlilik

Göller ve akarsular, yeraltı suyunun sıcaklığı sayesinde tüm yıl boyunca sıcaklıklarını görece sabit tutmaktadır. Benzer şekilde, su soğutmalı sistemimiz de hava soğutmalı sistemlerin verimliliği düştüğünde, en aşırı dış ortam sıcaklıklarında dahi üstün verimliliğini korumaktadır.

Genişletilmiş çalışma sıcaklık aralığı

Isıtmada giriş su sıcaklığı -10°C’ye * kadar inen su soğutmalı toprak kaynaklı serinin su soğutmalı uygulama aralığı genişletilmiştir.

Talep Formu

Yenile